Radca prawny dla firm - Zagadnienia prawne

Obsługa prawna przedsiębiorstw stanowi dziś nieodzowny element ich funkcjonowania - dowiedz się więcej, odwiedź obsługa prawna

Czy warto mieć kompleksową obsługę prawną na etacie?

Obsługa prawna częściej lub później przydaje się każdemu przedsiębiorcy. Jeśli decydujemy się na

Radca prawny dla firm - Zagadnienia prawne obsługa prawna
kompleksową obsługę prawną, pozostaje nam do wyboru, czy zatrudnić na etat radcę prawnego, czy powierzyć obsługę kancelarii. Wszystko ma swoje plusy i minusy. Zatrudniając radcę prawnego (w przypadku adwokata nie ma takiej możliwości), mamy go do dyspozycji przez czas określony w umowie o pracę, lecz nie krótszy niż 2 dni w tygodniu (w przypadku pełnego etatu).

Trzeba się jednak liczyć z dość wysokim wynagrodzeniem oraz składkami. Ale możemy nie potrzebować prawnika w takim wymiarze ? wtedy możemy powierzyć sprawy kancelarii na zasadach ustalonych w umowie. Może się okazać, że takie rozwiązanie będzie tańsze, a poza tym kancelarie często zatrudniają specjalistów z różnych dziedzin prawa.


Umowa na stałą obsługę prawną

Stała obsługa prawna polega na tym, że uzyskujesz pomoc prawną zgodnie ze stałą umową za uzgodnione miesięczne wynagrodzenie. Czy stała obsługa jest tym samym co kompleksowa? Nie zawsze. Stała ? oznacza, że nie musisz do poszczególnych spraw szukać pełnomocnika ? masz zapewnioną pomoc zgodnie z umową.

Umowa może określać zakres spraw, z jakimi możesz się zwrócić do pełnomocnika albo ustalać np. limit godzin w miesiącu, w ramach których prawnik udzieli pomocy w ramach ustalonego wynagrodzenia.

Jeśli przekroczysz limit ? godziny będą dodatkowo płatne, przy czym z reguły stawka poza pakietem jest wyższa niż ta, która wychodzi średnio z rozliczenia ryczałtowego. Podsumowując ? najpełniejszą opcją stałej obsługi jest obsługa kompleksowa ? dotyczy wszystkich rodzajów spraw, ale wysokość wynagrodzenia może być ustalona w różny sposób.


Dlaczego lepiej powierzyć sprawę profesjonaliście?

Kompleksową obsługę prawną firmy, albo sprawę jako taką można powierzyć każdemu, ale powinien być to co najmniej prawnik ? osoba, która ukończyła studia prawnicze. Takiej osoby nie obowiązują jednak żadne kodeksy etyczne, poza być może wewnętrznymi uregulowaniami i ustaleniami z klientem. Kodeks etyki wiąże już jednak aplikantów radcowskich i adwokackich, którzy uczą się, by zostać radcami prawnymi i adwokatami.

Najczęściej obsługę prawną powierza się radcom prawnym i adwokatom ? podmiotom, które także obowiązują kodeksy etyki zawodowej, w tym zachowania w tajemnicy informacji, o których dowiedzieli się świadcząc pomoc prawną. Za ich naruszenie możliwe jest nawet zawieszenie w prawie do wykonywania zawodu, czy nawet skreślenie z listy adwokatów, czy radców prawnych.